Full list of Nominees for L-NUGS Excellence Award.

Full list of Nominees for L-NUGS Excellence Award.

by Admin UENR Noticeboard


3 years ago, on


Voting is on going click the button below to vote

Most Influential Student Of The Year

  • Peter Subuur Tokor (Peter Pryme)
  • Samuel Mensah Adomako (Apostle Sam)
  • Alfred Akuffo-Larbi

Course Rep Of The Year

  • Daniella Owusua Adjei
  • Ken Oppong-Kwarteng
  • Isaac Boakye Agyemang
  • Abdallah Abubakar Saddique

Female Student MC of The Year

  • Charity Karikari
  • Bridget Akosuah Inusah
  • Rejoice Yankyerah

Student Photographer Of The Year

  • Sylvester Kwame Gyan Kumah
  • Ehud Nii Ashitey Larbie
  • Christabel Fremah Owusu
  • Michael Tsatsu Axolu
  • Albert Ninsau

Social Group Of The Year

  • Hunters (Jama Group)
  • Chords Ministry
  • Team Pryme
  • TESCON UENR
  • UENR Debate Society
  • Inspiration City Incorporated (ICI)

Religious Group Of The Year

  • Assemblies Of God Campus Ministry (AGCM)
  • Pentecost Students and Associates (PenSA)

Event of the Year

  • Pryme Time
  • Fire Conference
  • Miss Technologian
  • Ayeyi Soronko
  • Akwaaba Night
  • GMSA Dinner and Awards Night

Sports Personality Of The Year

  • Ken Addo
  • Emmanuel Addo
  • Godwin Quartey

Sports Team Of The Year

  • UENR Soccer Team
  • UENR Volleyball Team
  • UENR Basketball Team

Student Association Of The Year

  • Biological Science Students Association (BIOSSA)
  • Ghana Muslim Students Association (GMSA)
  • Mathematical Sciences Students Association (MaSSA)
  • Entrepreneurship Students Association (EnSA)

Male Student Vocalist Of The Year

  • Merah Bonnah Kwarteng
  • Seli Kofi Odiade-Adjei

Female Student Vocalist Of The Year

  • Augustina Frimpong Agyapomah
  • Wilhelmina Amoah

Student Blogger Of The Year

  • KuulpeepsUENR
  • UENR Filla

Student Writer Of The Year

  • Godsway Deladem Dorgbadzi
  • Daniella Owusua Adjei
  • Michael Berko Tawiah

Outstanding Parliamentarian Of The Year

  • Samuel Nartey
  • Raphael Kwasi Opoku
  • Caleb Danquah

Student Leader Of The Year

  • Lord Cyrus Nyamenlewoke
  • Samuel Elleason Meah
  • Denzel Kwame Sarpong
  • Abdallah Abubakar Saddique

Female Student Entrepreneur Of The Year

  • Winnifred Bambil
  • Jessica Agyemang

Male Student Entrepreneur Of The Year

  • Paul Kofi Agbadi
  • Evans Adomah
  • Salim Diedong
  • Justice Srem-Sai
  • Cool Jay
  • Rubben Dekyi

Lady of the Year

  • Lorinda Adu-Gyamfi
  • Rejoice Yankyerah
  • Adom Grace
  • Mavis Ntim

Gentleman of the Year

  • Peter Subuur Tokor
  • Ebenezer Baah
  • Alfred Akuffo-Larbi
  • Caleb Danquah
  • Denzel Kwame Sarpong
  • Emmanuel Quainoo
  • Samuel Brocke
  • Ken Oppong-Kwarteng